20150511

Palju käidud, vähe nähtud

Travelled a lot, but sighted too little 

Helsinki 2008 / 2009 ?

Paljud paigad on paljukäidud, ent vähe nähtud. Tihti on ruttaval linlasel kodukvartali tänavad ammust ajast tuttavad aga näiteks hoovid või pargid pea tundmata. Rääkimata siis naabermetropoli fassaadidest, plankudest, monumentidest ja kaidest. Ansel Adams öelnud kord, et kui jalgsi (mägedes) matkates vaateid otsida, siis tasub vahel seisatada ja end ümberpöörata. Tihti olevat ta just parimad fotod teinud just vaatest, mis jäi ta liikumisega võrrelduna täpselt vastassuunda. 
Aega võtta, et asjad jätta. Mine uita, siis seisata ja vaata enda ümber. Isegi naabertänav võib pakkuda enneolematut ja unustamatut. 

Many places have been travelled and wandered many times, but are visually unknown. The everyday commuter knows well his/her neighbourhood but has almost no insight or visual knowledge about the cities courtyards or parks. Not to mention facades, fences, monuments and quais of the neighbouring metropolis. Ansel Adams once said that if one is looking for great views while walking (in the mountains), it is worth to look stand still, turn around and look back. Quite a few times he got a outstanding exposure of a view that was just exactly in the opposite direction compared to his walking route. 
To take time to leave (things behind). Go wander, then stop and  take a look around you. Even the street next to you could offer something unforgettable. 

No comments:

Post a Comment